اعتیاد به اینترنت و موبایل و بازیهای کامپیوتری

اعتیاد به اینترنت و بازیهای کامپیوتری

95

به روز رسانی زمان واقعی به طور مستقیم بر روی دستگاه شما، اشتراک در حال حاضر.

 

اعتیاد به اینترنت و بازیهای کامپیوتری

از حدود بیست سال پیش کامپیوترها رفته رفته به خانه ­های ما آمدند، تا قبل از آن بیشتر در اداره­ها، ارگان­ ها و اماکن عمومی از آنها استفاده می­ شد. اما با تغییر در شکل و ساخت آنها و نیز با هدف همه گیر شدن این فناوری در زندگی بشر امروزه در هر خانه­ ای حداقل یک کامپیوتر خواهیم یافت. کامپیوترها خیلی زود جای خود را در منازل پیدا کردند و سپس از آن با انواع و اقسام کوچک و سبک تمام زندگی انسان­ها را اشغال کردند و به یک همدم و ابزار همیشگی انسان ها تبدیل شدند. در کنار کامپیوترها گوشی­ های موبایل هستند که به سرعت با امکانات ، جذابیت­ ها و مدل های متفاوتی ارائه می­ شوند.  از آنجا که ممکن است بخشی از حرفه ، شغل یا کار خود را با کمک این امکانات و وسائل ارتباطی انجام دهیم وقت بسیاری از برخی افراد به کار با آنها اختصاص دارد. اما در کنار استفاده معمول و سازنده از کامپیوتر، امروزه مشاهده می­ شود که برخی افراد به شکلی افراطی از آن استفاده می­ کنند و به بیان دیگر دچار اعتیاد به این نوع تکنولوژی و مسائل پیرامون آن مثل وب­گردی ، چت کردن ، بازهای رایانه­ ای و … شده­ اند. امروزه تعریف اعتیاد در (DSM-IV) که معیار تشخیص اختلالات روانی و رفتاری در انجمن روانشناسان آمریکا ( APA ) می­باشد تغییر یافته ­و دیگر فرد معتاد کسی نیست که تنها به مصرف مواد مخدر یا دارویی خاص بپردازد، بلکه هرگاه فردی به انتخاب و انجام مداوم یک عمل، رفتار خاص یا عادت ویژه وابسته شود به نحوی که در هنگام دوری از آن وی پریشان، خشمگین، مضطرب یا نا­آرام گردد، می­توان گفت فرد مبتلا به اعتیاد در آن حوزه معین شده است.

البته این گونه رفتارها ممکن است دارای شدت و ضعف ­های متفاوتی در افراد مختلف باشد. اما با توجه به مشاهده رفتار جوانان ، نوجوانان و بسیاری از بزرگسالان به روشنی برخی از نشانه­ های مورد بحث را خواهیم دید.

اعتیاد به اینترنت و وابستگی به کامپیوتر و بازهای رایانه ­ای می­ تواند بسیار مخرب و ویرانگر باشد. البته شاید در یک نگاه سطحی این جمله خیلی اغراق آمیز به نظر بیاید. اما باید توجه داشته باشیم تاثیرات آهسته و پنهان استفاده از اینترنت و کامپیوتر آن چنان آرام و به تدریج رفتار فرد را تغییر می­دهند که خود فرد متوجه این تغییر رفتار نمی ­شود و تنها اطرافیان وی این تفاوت و تغییرات را حس می­ کنند.

بازی­ های کامپیوتری و اینترنت ذهن بسیاری از نوجوانان را به خود اختصاص داده است. که این به نوبه ­ی خود باعث ایجاد عدم تمرکز و کاهش تمرکز شده است. در بسیاری از نوجوانان تنها با صرف وقت نسبتاً زیاد از اینترنت یا کامپیوتر رضایت خاطر کامل به دست می ­آید.

در برخی از آنها تلاش خود و اطرافیانشان برای کاهش یا کنترل میزان استفاده از اینترنت یا بازی­ های کامپیوتری به دلیل شدت وابستگی بی نتیجه است و یا اگر هم این کار انجام شود عوارضی مانند احساس افسردگی، کسالت و یا عصبانیت را در پی دارد. مانند عوارضی که در اعتیاد دارویی هم وجود دارد.

در نهایت باید بگویم که آسیب­های اعتیاد به اینترنت در درازمدت می­تواند بسیار گسترده باشد، مهمترین پیامدهای آن پایین آمدن میزان یادگیری در اثر کاهش تمرکز ، پرخاشگری در اثر تحریک­پذیری بالا ، منزوی شدن و دوری از خانواده و در نهایت به دلیل کناره­ گیری و انفعال فرد ممکن است از پیشرفت معمول در تحصیل یا کار خود باز بماند زیرا اینترنت یا کامپیوتر بسیاری از فرصت­ های اجتماعی و آموزشی را از وی سلب خواهد کرد.  بنابراین لازم است با توجه به اهمیت این فناوری در زندگی­ مان با رویکردی صحیح و متعادل از آن استفاده کنیم و میان استفاده صحیح و اصولی از آن با استفاده آسیب­ زا تمایز قائل شویم و از آن به عنوان وسیله ­ای برای پیشرفت و یادگیری استفاده کنیم نه اینکه وسیله­ ای برای سرگرمی و تفریح که در نهایت باعث عدم پیشرفت مان شود و به لحاظ جسمی هم آسیب­ هایی به ما بزند.

کلینیک مشاوره و روانشناسی میعاد

 

به روز رسانی زمان واقعی به طور مستقیم بر روی دستگاه شما، اشتراک در حال حاضر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.